Naujienos

Skolų išieškojimas ir bankrotai: ką reikia žinoti?

Sąvoka „skolų išieškojimas“ šiandien skamba vis dažniau. Esant sudėtingai ekonominei ir geopolitinei situacijai, įmonės susiduria su vėluojančiais ir atidėliojamais mokėjimais, kurie gali sukelti rimtų pasekmių kiekvienos įmonės veiklai. Vis dažniau skamba ir žodis „bankrotas“. Lietuvos statistikos departamentas informuoja, kad palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, bankroto procedūras pradėjo 1,7 karto daugiau Lietuvoje veikiančių įmonių. Per šių metų pirmąjį ketvirtį bankroto procesai buvo inicijuoti 312 įmonių, per antrąjį ketvirtį – 274. 2021-ųjų pirmąjį ketvirtį bankroto procedūra pradėta 154, antrąjį ketvirtį – 184 įmonėms. Teigiama, kad daugiausia įmonių, kurioms buvo inicijuotos bankroto procedūros, dirbo statybų sektoriuje, taip pat skelbiama, kad per pastarąjį pusmetį pradėtų bankrotų buvo užfiksuota trijų didžiųjų miestų apskrityse: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Beveik du kartus pradėtų bankrotų skaičius išaugo didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto paslaugas teikiančiuose ūkio subjektuose. Todėl kiekviena įmonė turi būti pasiruošusi susitvarkyti su galimais nemokiais klientais. 

Bankrotas: kas tai? 

Nors terminas „bankrotas“ turi neigiamą konotaciją, tačiau iš tiesų tai tiesiog įprasta ekonominė procedūra. Kiekvienas, net ir sėkmingiausias verslininkas, gali su tuo susidurti. Bankrotas – tai nemokios įmonės statusas, kai įmonei teisme yra iškelta bankroto byla arba kreditoriai vykdo įmonės bankroto procedūras ne teismo tvarka. Kai įmonė nepajėgi atsiskaityti už prekes ar paslaugas, nemoka atlyginimų ar įmokų. Bankrutuojanti įmonė – tai įmonė, kuriai yra iškelta bankroto byla arba kurios bankroto procesas vyksta ne teismo tvarka. Dabartiniai įstatymai numato, kad prieš kreipiantis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo skolininkui, kreditorius turi įgyvendinti ikiteisminę bankroto proceso inicijavimo stadiją.

Kreditorius, kuriam prievolės įvykdymo terminas yra suėjęs, siekdamas inicijuoti bankroto procesą turi registruoti laišku, per antstolius ar per pasiuntinių paslaugas pateikti pranešimą su pasiūlymu dėl susitarimo arba pateikti pranešimą elektroninių ryšių priemonėmis, jeigu užtikrinamas informacijos saugumas ir galima nustatyti pranešimą teikiančio asmens tapatybę. Praėjus terminui, skirtam prievolei įvykdyti, kreditorius į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo turi kreiptis per 3 mėnesius. 

Susidariusios skolos: reaguokite iš karto

Įmonės vis dažniau susiduria su atsiskaitymų trikdžiais, tai visiškai normalu, nors ir gali sukelti daug įtampos ir nerimo. Susidūrus su tokia situacija, daugelis įmonių stengiasi susitarti geranoriškai, neskuba kreiptis į skolas administruojančias įmones ir skolų išieškojimas nukeliamas. Tačiau skolų administravimo įmonė EASY DEBT SERVICE siūlo nedelsti ir kuo skubiau reaguoti, nes situacija keičiasi labai greitai ir skolos atgauti gali ir nepavykti. Pastaruoju metu pastebima, kad skolų išieškojimo procedūrų nutraukiama gerokai mažiau, nes skolingai įmonei paskelbiamas bankrotas. Tokiu atveju skolų išieškojimas pereina į bankroto administratoriaus rankas ir atgauti pinigus tampa kur kas sudėtingiau.

Skolos atsiranda netikėtai, todėl įmonėms visuomet rekomenduojama užsisakyti priminimų apie finansinius įsipareigojimus paslaugą. Priminimus galima siųsti keliais kanalais: trumposiomis SMS žinutėmis, elektroniniu paštu ar skambinti tiesiai klientui ir klausti, kada bus atlikta vėluojama įmoka. Skolų administravimo įmonėje dirbantys specialistai gali patvirtinti, kad skolų išieškojimas ir su tuo susiję veiksmai kiekvienu atveju gali skirtis priklausomai nuo situacijos. Reikia mokėti nustatyti tinkamą pranešimo toną, įvertinti kliento mokumo riziką, analizuoti sėkmingas ankstesnes situacijas ir pagal tai pritaikyti kitas strategijas.

Jeigu vis dėlto skola (-os) jau susidarė, skolos išieškojimas prasidės tik tuomet, kai būsite pasiruošę visus reikiamus, skolą įrodančius dokumentus. Susirašinėjimai, skolos rašteliai, sąskaitos-faktūros, sutartys ir kiti teisiškai galiojantys dokumentai  tinka. Tuomet galite pradėti skolos susigrąžinimo procedūras. Dauguma įmonių nori skolą susigrąžinti iš karto teisminiu būdu, tačiau to tikrai nerekomenduojame. Teisminis skolos išieškojimas yra brangus, rizikingas. Pirmiausia siūloma apsvarstyti ikiteisminio skolos išieškojimo galimybes. Šio etapo metu gali būti pasiektas susitarimas. Galite pasiūlyti jums skolingam asmeniui ar įmonei skolą (-as) išskirstyti dalimis ir pasiūlyti lankstų mokėjimų grafiką, kuris gali padėti sumažinti nuostolius ir jūsų verslui. Skolas administruojanti įmonė EASY DEBT SERVICE tikina, kad didžioji dalis įmonių rizikuoja, kai dėl skolų pradeda derėtis pačios. Emocijos, galbūt net užsimezgusi draugystė gali trukdyti darbinius reikalus spręsti dalykiškai ir profesionaliai. Todėl visuomet siūlome pasidomėti galimybę skolų klausimais tartis su profesionalais, kurie turi numatę konkretų veiksmų planą ir turi ilgametę patirtį.

Skolų pirkimas
Sveiki, Domina skolų pardavimas? Mes Jums galime padėti. Pateikite norimų (-os) parduoti skolų (-os) sąrašą ir atsakymą el. paštu Jums pateiksime jau kitą darbo dieną!
Pildyti formą