Naujienos

Teisminis skolų išieškojimas – kas tai?

Skolų išieškojimas dažnai yra ilgas procesas, ypač jei kalbame apie teisminį išieškojimą. Tačiau tai gali būti vienintelis kelias, jei susitarti dėl skolos grąžinimo nepavyko ikiteisminiu skolos išieškojimo metu. EASY DEBT SERVICE – skolos išieškojimo profesionalai – tvirtina, kad teisminis skolų išieškojimas gali būti sėkmingas ir efektyvus, jei išmanysite procesus, arba patikėsite savo skolas ekspertams, kurie šioje srityje turi ilgametę patirtį. Teisminis skolų išieškojimas apima kelis etapus, kurie turi savo specifiką. 

Teisminis skolos išieškojimas gali prasidėti nuo pareiškimo pateikimo dėl teismo įsakymo išdavimo

 Jeigu pasiryžote skolą susigrąžinti teisminiu keliu, pirmasis žingsnis gali būti kreipimasis į teismą su pareiškimu dėl teismo įsakymo išdavimo. Kreditorius pateikia pareiškimą teismui, o teismas, savo ruožtu, priima teismo įsakymą. Priimtas teismo įsakymas įsiteisėja per dvidešimt dienų nuo jo įteikimo skolininkui. Skolininkas, gavęs teismo įsakymą, gali pateikti prieštaravimus per numatytą dvidešimties dienų terminą. Šiame teisminio skolų išieškojimo etape nereikalaujama, kad skolininko prieštaravimai būtų išsamūs, neprašoma pateikti jokių įrodymų. Jeigu skolininkas nepareiškia prieštaravimų, arba negrąžina susidariusios skolos, teismo įsakymas įsiteisėja ir kreditorius turi teisę vykdomąjį dokumentą perduoti vykdyti antstoliui dėl priverstinio skolos išieškojimo. Visas procesas vyksta tik rašytiniu būdu, tai reiškia, kad nei skolininkas, nei kreditorius nesusitinka teismo salėje. Reikia paminėti, kad yra išimčių, kai kreditoriaus pareiškimas gali būti nenagrinėjimas. Pavyzdžiui, jei pareiškimas dėl teismo įsakymo išdavimo yra akivaizdžiai nepagrįstas, jei skolininkas deklaravęs išvykimą į užsienį arba, nėra žinoma skolininko gyvenamoji vieta ir teismo įsakymo nepavyko įteikti skolininkui. Jeigu skolininkas pateikia teismui prieštaravimus, teismo įsakymas yra panaikinamas ir kreditorius gali bandyti susigrąžinti skolą pateikdamas ieškinį pagal bendrąsias ginčo teisenos taisykles. 

Ieškinys dokumentinio proceso tvarka 

Šiame skolų išieškojimo etape kreditorius teikia ieškinį teismui dėl skolos priteisimo iš skolininko ir prašo jį nagrinėti dokumentinio proceso tvarka. Šiuo atveju, kitaip nei teikiant pareiškimą dėl teismo įsakymo išdavimo, prie ieškinio privaloma pateikti leistinus rašytinius įrodymus, kuriuos teismas privalo įvertinti. Ieškinys nagrinėjamas rašytinio proceso tvarka. Tai reiškia, kad teismas į bylos nagrinėjimą nekviečia nei kreditoriaus, nei skolininko. Teismas, nustatęs, jog pagal pateiktus įrodymus yra pagrindas ieškinį tenkinti, priima preliminarų sprendimą, kuris įsigalioja per dvidešimt dienų nuo jo įteikimo skolininkui. Skolininkas turi teisę pareikšti prieštaravimus, tačiau jie turi būti pagrįsti bei atitikti Lietuvos Respublikos civilinio kodekso reikalavimus. Skolininkui pateikus motyvuotus ir įrodymais pagrįstus prieštaravimus, pastarieji siunčiami ieškovui ir nustatomas terminas atsiliepimui pateikti. Teismas gavęs visus įrodymus priima galutinį sprendimą. Priimtas teismo sprendimas lieka galioti arba yra panaikinamas. Įsiteisėjus teismo sprendimui, kreditoriaus prašymu išduodamas vykdomasis raštas, kurį kreditorius turi teisę perduoti antstoliui dėl priverstinio skolos išieškojimo.

Atkreiptinas dėmesys, kad ieškinio dokumentinio proceso tvarka teismui negalima pateikti, jeigu atsakovas gyvena užsienyje ar jo buveinė registruota užsienio valstybėje. 

Ieškinys pagal bendrąsias ginčo eisenos taisykles 

Tai bene ilgiausias ir brangiausias teisminio skolos išieškojimo būdas, bet yra neišvengiamas, jeigu nėra galimybės arba nepavyko skolos priteisti pareiškus pareiškimą dėl teismo įsakymo išdavimo ar dokumentinio proceso tvarka. Šiuo atveju skola iš skolininko gali būti priteisiama net ir tuo atveju jeigu skolininkas yra išvykęs į užsienį. Teismas bylą išsprendžia priimdamas galutinį sprendimą. Jeigu skolininkas pirmos instancijos teisme yra linkęs vilkinti teismo procesus, skolos išieškojimas gali užtrukti ir būti sprendžiamas daugiau nei metus. Žyminis mokestis šiame teisminio skolos išieškojimo etape taip pat yra didžiausias – jis apskaičiuojamas pagal įstatymo nustatytus procentų dydžius, skaičiuojamus nuo ieškinio reikalavimo dydžio sumos. 

Kuris sprendimas yra geriausias? 

Gali atrodyti, kad pareiškimas dėl teismo įsakymo išdavimo yra pigesnis ir reikalaujantis mažiau finansinių ir laiko resursų, nes žyminis mokestis yra mažiausias, nereikia dalyvauti teismo posėdžiuose, tačiau jei skolininkas pateikia prieštaravimus teismo įsakymui, pastarasis yra naikinamas ir kreditorius turi toliau tęsti skolos išieškojimo/priteisimo procesą – teikdamas teismui ieškinį pagal bendrąsias ginčo teisenos taisykles. Tai reiškia papildomas laiko sąnaudas, bylinėjimosi išlaidas, ir didesnį žyminį mokestį. Šis procesas dar labiau pabrangsta, kai skolininkas nėra linkęs bendradarbiauti. Todėl skolų išieškojimo ekspertai sutinka, kad teisminis skolų išieškojimas – tai paskutinis žingsnis, kuris turėtų būti žengiamas tik tuo atveju, kai jau buvo išbandyti visi ikiteisminiai skolos išieškojimo būdai skolai susigrąžinti. EASY DEBT SERVICE supranta, kad teisminis skolų išieškojimas reikalauja daug teisinių žinių, proceso išmanymo, todėl esame pasirengę padėti išspręsti šiuos klausimus. Atsižvelgiant į Jūsų situaciją, įvertinus visus aspektus, Jums bus pasiūlytas geriausias sprendimas. Parengsime dokumentus teismui, esant būtinybei, dalyvausime teismo posėdžiuose tam, kad Jūs sutaupytumėme savo laiko ir finansinius resursus. 

Skolų pirkimas
Sveiki, Domina skolų pardavimas? Mes Jums galime padėti. Pateikite norimų (-os) parduoti skolų (-os) sąrašą ir atsakymą el. paštu Jums pateiksime jau kitą darbo dieną!
Pildyti formą